(31.05.2023)

Jak dbać o lniane ubrania - porady od TATUUM

Twoja szafa kapsułowa wzbogaciła się o nowe lniane ubrania? Na lato nie ma lepszej inwestycji, więc gratulujemy dobrego wyboru! Rzeczy z lnu mają same zalety: mają ogromny potencjał modowy, są odpowiednie na wiele okazji, a dzięki lekkości, przewiewności i delikatności w kontakcie ze skórą są bezkonkurencyjne latem. Jeśli o nie zadbasz - będą elementem Twoich letnich stylówek przez wiele lat. Len jest wytrzymały i długowieczny, lecz jego dobry wygląd zależy od odpowiedniej pielęgnacji. Jak jak dbać o lniane ubrania? Jak prać len i czego się wystrzegać? Czy len kurczy się w praniu i czy prasowanie mu służy? Dziś rozpracowujemy tę piękną, naturalną i całkiem prostą obsłudze tkaninę. Zapraszamy do lektury!

Lniane ubrania


Jak prać len w pralce?


Len jest materiałem szlachetnym i relatywnie drogim, można więc ulec złudzeniu, że wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i specjalnego traktowania. Tymczasem utrzymanie lnianych rzeczy w dobrej kondycji jest całkiem proste, a pranie odzieży z lnu nie sprawia szczególnych problemów. Najistotniejszą sprawą jest uważne stosowanie się do zasad podanych na metce. Zwykle lniane ubrania można śmiało wrzucić do pralki. Jak prać len w pralce? Żeby ubrania nie skurczyły się nastaw możliwie niską temperaturę (30°C). Zastosuj także delikatny środek piorący. Zadbaj, aby pralka była wypełniona w połowie - ubrania będą mogły swobodnie przesuwać się wewnątrz bębna, co zapobiegnie powstawaniu dodatkowych zagnieceń. Płucz bez płynu do płukania - len nie potrzebuje go. Wiruj z umiarem - 400 obrotów na minutę to maksimum dla lnu. Po wyjęciu z pralki strzepnij energicznie ubranie i rozwieś je. W ten prosty sposób rozprostujesz lniane włókna i nadasz outfitowi pożądany kształt.

Lniane ubrania


Jak dbać o lniane ubrania: pranie ręczne, odplamianie, suszenie


Jeśli decydujesz się na ręczne pranie lnu, wciąż kieruj się zasadą delikatności i uważności. Wybielacze, odplamiacze, proszki z enzymami nie znajdą zastosowania w jego pielęgnacji. Unikaj także tarcia. Plama zejdzie bez problemu, jeśli zamoczysz koszulę na godzinę w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego proszku. Jednak nie namaczaj zbyt długo kolorowych ubrań lnianych - takie działanie może spowodować miejscowe odbarwienia. Nie wykręcaj lnu i nie wyżymaj. Bezpieczniejsze będzie odwirowanie automatyczne na niskich obrotach niż ręczne próby pozbycia się nadmiaru wody. Unikaj suszarki bębnowej - może skurczyć materiał. Len wprost kocha świeże powietrze, swobodnie przenikające przez jego przewiewną strukturę. Unikaj jednak bezpośredniego słońca. Rozwieszając lniane ubrania, nie ingeruj w ich kształt. Pozwól rzeczy wysychać w naturalnym, swobodnym ułożeniu, nie naciągaj jej.

Lniane ubrania


Jak prasować len i czy prasowanie jest niezbędne?


Wśród wielu zagadnień pielęgnacyjnych dotyczących lnu, jedno nastręcza szczególnie wiele wątpliwości: jak prasować len? Czy wysoka temperatura nie zniszczy go i wreszcie - czy w ogóle prasować lniane ubrania? Prasowanie lnianych outfitów nie jest obowiązkiem ani wytyczną modowej etykiety. Charakterystyczne dla lnu delikatne zagniecenia są zjawiskiem naturalnym dla tej tkaniny i wręcz dodającym jej nonszalanckiego wdzięku i szyku. Jeśli jednak włączasz lnianą rzecz - na przykład koszulę damską lub marynarkę - w stylizację o charakterze nieco bardziej formalnym, kwadrans spędzony z żelazkiem będzie jak najbardziej uzasadniony. Prasowanie koszuli z lnu będzie wymagało odrobiny uwagi. Po pierwsze: nie rób tego na sucho. Prasowaniem zajmij się, gdy materiał wciąż jest lekko wilgotny. Po drugie: temperatura żelazka powinna być wysoka – między 180 a 220°C. Do prasowania lnianych ubrań możesz również wykorzystać parę.

Lniane ubrania


Jak przechowywać lniane rzeczy?


Dzięki wysokiej zawartości celulozy we włóknach len jest jedną z najmocniejszych i najtrwalszych tkanin. Nie jest elastyczny, więc nie rozciągnie się, bardzo dobrze znosi wielokrotne pranie, nie mechaci się i nie elektryzuje. Na co zatem warto zwrócić uwagę, podczas przechowywania? Len nie lubi ścisku. Przechowując lniane outfity upewnij się, że mają zapewnioną swobodną cyrkulację powietrza. W takich warunkach kształt ubrania pozostanie niezmieniony, a tkanina nie zyska nowych zagnieceń. O ile do koszul i sukienek możesz śmiało używać wieszaków cienkich, o tyle do przechowywania marynarek i żakietów koniecznie użyj te o grubym, solidnie zbudowanym ramieniu. Lniane spódnice i szorty powieś na wieszaku ze specjalnym klipsem. Na koniec dobra wiadomość: mimo tego, że len jest tkaniną naturalną, mole odzieżowe kompletnie ignorują jej istnienie. Nie musisz więc szczególnie troszczyć się o zapobieganie ich pojawieniu się w miejscu przechowywania lnianych outfitów. To kolejny aspekt długowieczności i trwałości lnianej mody.

Lniane ubrania


Lniana koszula damska - stylizacje na latoPoprzedni

« Poprzedni

Białe spodnie - stylizacje na każdą okazjęNastępny

Następny »

Najnowsze artykuły


Ożyw swoją garderobę fuksjową marynarką. Stylizacje pełne kolorów, które przyciągają spojrzenia

Fuksjowa marynarka to doskonały sposób na ożywienie stylizacji. Intensywny, wyrazisty kolor podkreśla urodę i dodaje pewności siebie. Energetyczna marynarka sprawdzi się zarówno w casualowych, jak i formalnych stylizacjach. Zobacz, jakie propozycje przygotowaliśmy dla Ciebie w najnowszym poradniku!

Czytaj więcej

5 najlepszych stylizacji z szerokimi spodniami

Spodnie z szeroką nogawką to hit w ostatnich sezonach. Sprawdzają się w wielu stylizacjach, dopasowanych na każdą porę roku. W naszym poradniku znajdziesz rozwiązania na co dzień, a także bardziej formalne i eleganckie zestawienia.

Czytaj więcej

Biała marynarka - stylizacje, które przeniosą Twój look na nowy poziom

Biała marynarka to ponadczasowy element garderoby, z którym skomponujesz stylizację na każdą okazję. Bez względu na to czy szukasz zestawu do pracy, czy eleganckiego połączenia na wieczorowe wyjście, biały żakiet będzie idealną bazą. Sprawdź nasze propozycje i skorzystaj ze wskazówek, które przygotowaliśmy do stworzenia niepowtarzalnego looku!

Czytaj więcej